Vindere ved LU 2017

LANDSFJERKRÆUDSTILLINGEN DECEMBER 2017

                                                                                                                   

Danmarksmestre 2017 Junior Ida Marie Jensen, Herning. Senior Niels Westergaard, Broager

DANSK MESTER I RACEFJERKRÆ:

Niels Westergaard, Broager                                  Sorte Dværg Wyandotter  483 p

DANSK JUNIORMESTER I RACEFJERKRÆ:

Ida Marie Jensen, Herning                                    Sorte Dværg Hamborger 383 p.

EUROPAPLAQUETTE
Dv. New Hampshire, hvide, 572 p
Mads K. Jensen, Spjald

SKANDINAVISK RACEFJERKRÆ-FORBUNDS MEDALJE:
1,2 Danske ænder, sort hvidbrystet, 285 p  Carl Erik R. Kofoec, Åkirkeby
1,2 Danske Dværg-Landhøns, brun, 284 p  Jesper M. Hansen, Næstved

SVENSKA RASFJÄDERFÄFORBUNDETS GULDMEDALJE:
Australorps, sorte, 289 p  Nicolia Høst, Hjørring
Dv. Wyandotter, sorte,      Niels Westergaard, Broager
Cayuga And, 289 p           Kjeld Mogensen, Bamer

NORSK RASEFJERFAEFORBUNDS ÆRESPRÆMIE:
Sussex, hvid sort columbia                                                 Lene Hansen, Grevinge
Fodbefjerede Dværge, Isabel porcelænsfarvet, 290 p  Peder Pedersen, Juelsminde
Toulouser Gæs, 289 p                                                         Kjeld N. Jensen, Skjern

CHAMPIONATER
RACE                                                                  EJER

Store høns:
79 Italiener Brun 1,0 96                                        Magnus Ladefoged, Viborg
123 Legbar 1,0 95                                                Birger H. Kjeldsen, Hobro
178 Gronninger Meeuwen Sølv sort plettet 0,1 96  Johan Kloosterman, Glesborg
419 New Hampshire Rødbrun 0,1 97 p                  Pia Rauff Andersen, Arden
502 Wyandot Sort 0,1 97                                      Henrik Plagborg Madsen, Løgumkloster
591 Sussex Hvid sortcolumbia 0,1 96                    Hardy Bach, Gjerlev J
668 Plymouth Rock Sølv sortbåndet 0,1 97            Alf Olesen, Herning
671 Rhode Island Red 1,0 96                                Jens Peter Johansen, Karby
709 Australorps Sort 0,1 97                                  Nicolai Høst, Hjørring
901 Silkehøns Hvid 1,0 96                                    Tommy Andersen, Rødvig Stevns

Dværghøns:
937 Dansk Landhøns Brun 0,1 96                         Jesper M. Hansen, Næstved
1088 Sebright Guld sortsømmet 0,1 97                 Claus Køhlert, Tjæreborg
1192 Antwerpner skæg. Guldsort vagtelf. 0,1 97    Gunnar Staugaard, Sydals
1200 Hollandsk Dværg Hvid 1,0 97                        Jan Jensen, Spentrup
1321 Tysk Dværg Blå randet 0,1 96                      Palle Ekkelund Juul, Viborg
1398 Tysk Dværg Sort guld 1,0 97                        Christian Ø. Frandsen (Jr.), Jægerspris
1503 Andalusier Blå randet 1,0 97                         Arne T. Andersen, Nordborg
1542 Hamborger Sort 0,1 97                                 Jørgen Chr. Hansen, Frørup
1672 Fodbefjeret Isabellporcelænsfarvet 0,1 97     Peder Pedersen, Juelsminde
1702 Hvid toppet Hollæner Hvid 0,1 97                  Aase Jensen, Skjern
1759 Paduaner gul hvidrandet 0,1 97                    Jørn Brodersen, Esbjerg Ø
1827 M.E.D.K Sort 1,0 97                                     Bent Nielsen, Hjørring
1841 Ko Shamo Guld sorthvedefarvet 1,0 96         Viggo Jensen, Sabro
1892 Welsumer Rustfarvet 0,1 97                         Bruno Vrangager, Hirtshals
1943 New Hampshire Hvid 0,1 97 p                       Mads Kynde Jensen, Spjald
1992 Barnevelder Brun sortdobbeltrandet 1,0 97    Sven Erik Holm, Herning
2072 Wyandot sort 1,0 97                                     Niels Westergaard, Broager
2113 Wyandot sort 0,1 97                                     Niels Westergaard, Broager
2143 Wyandot Rød 1,0 97                                    Bruno Vrangager, Hirtshals
2165 Wyandot Blå 0,1 97                                      Erik Petersen, Stege
2181 Wyandot Tværstribet 1,0 97                         Rune Nagel, Nykøbing F
2253 Wyandot Gul sortcolumbia 1,0 97                 Villy Andersen, Frederikshavn
2412 Wyandot Sølv sortrandet 0,1 97                    Per Alman Nielsen, Gandrup
2476 Wyandot Laksefarvet 0,1 97                         Erik Vestergård, Snedsted
2609 Sussex Brun sortporcelænsfarvet 0,1 97       Johanne Duelund (Jr.), Årup
2644 Plymouth Rock Tværstribet 0,1 96                Daniel Olesen, Herning
2713 Rhode Island Red 0,1 97                              Holger B. Thomsen, Nibe
2757 Australorps Sort 0,1 97                                Henrik Boddum Jensen, Svenstrup J
2808 Orpington Sort 0,1 97                                   Bent Nielsen, Hjørring
2866 Orpington Splash 0,1 97                               Hanne Dalsgaard, Fakse
2880 Langshan Sort 1,0 97                                   Frits Christensen, Pandrup
2944 Faverolles Laksefarvet 1,0 96                       Finn Sørensen, Nibe
3042 Kochin Sort/ hvid plettet 1,0 97                     Mads Kynde Jensen, Spjald
3079 Kochin Laksefarvet 0,1 96                            Niels P. Kynde Jensen, Tjele
3130 Brahma Guld sortbåndet 1,0 96                    Henrik Baymler, Give

Svømmefugle:
3296 Toulouser Grå 0,1 97                                   Kjeld Nørbye Jensen, Skjern
3377Aylesbury Hvid 0,1 97                                   Ove Riis, Vildbjerg
3384 Rouen Vildfarvet 1,0 97                                Henrik Sandholm, Holstebro
3469 Cayuga Sort 1,0 97                                      Kjeld Mogensen, Nibe
3613 Mignon Hvid 0,1 97                                      Benny J. Kortum, Horsens

Duer:
3657 Luchs Blå m. bånd 0,1 96                             Knud Frandsen, Herning
3677 Voorburger gulfahlet 0,1 97                          Benny J. Kortum, Horsens

Nyopdræt:
3754 Rheinländer Sølvhalset 0,1 96                      Lene Hansen, Grevinge

Volieresamling:
3970 New Hampshire Rødbrun 95                         Jørgen Riis Hansen, Ikast

VANDREPOKALER

N.P. Madsen
     Niels Westergaard, Broager      Dv. Wyandotter, sorte 291 p

 Hakon Pedersen
     Peder Pedersen, Juelsminde      Fodbefjerede Dværge, Isabel porcelænsfarvet, 290 p

Fred Sandmann og Hustru
     Bent Nielsen, Hjørring     Dværg-Orpington, 576 p.

Danmarks Mindepokal
     Mads K. Jensen, Spjald     Dv. Kochin sort hvidpl. 482 p

Vandrepokal ænder, gæs, kalkuner, udsat Michal G. Jensen
     Kjeld Mogensen, Barmer     Cayuga Ænder, 480 p.

UNGDOMS – VANDREPOKALER

DFfR – store høns
     Jonas Pedersen, Åbybro     Orpington, gul, 285 p.

DFfR – dværghøns
     Ida Maria G. Jensen, Herning     Dv., Hamborger, sorte, 288 p

DFfR – svømmefugle
     Victor G. Jensen, Spentrup     Moskus Ænder, hvide, 285 p

Luise Blohms ungdomspokal
     Oliver Elmerkjær, Jyderup     Hvidtop. Dv. Hollænder, sorte, 381 p

GULDMEDALJER

Høns:
Italiener, brune, 474 p          Magnus Ladefoged, Viborg
Australorps, sorte, 479 p      Nicolai Høst, Hjørring

Dværge:
Fodbefjerede dværge, isabel porcelænsfarvet, 482 p    Peder Pedersen, Juelsminde
Dv. Wyandotter, sorte, 483 p   Niels Westergaard, Broager

Svømmefugle og kalkuner:
Cayuga Ænder, 480 p       Kjeld Mogensen, Barmer

Duer:
Romer, blå, 473 p        Peder Herping, Lemvig

KLUBMESTER:

Vendsyssel Fjekræklub                   1446 point
Herning Fjerkræklub                      1443 point
Ålborg Pryd og dværghønseklub   1441 point

JUNIORKLUBMESTER:

Allerød og omegns Fjerkræklub   857 point
Jammerbugt Fjerkræklub             851 point