Medlemsliste

DOMMERRINGENS MEDLEMSLISTE 2020
(Revideret aug. 2022)

De enkelte dommeres tilhørsforhold til specialklubberne er revideret af Dommerringen, i samarbejde med specialklubberne august 2019.
Som vedtaget på DR’s generalforsamling skal ske hvert 3. år.
Bemærk, at en dommer der måske ”kun” er tilknyttet en eller to specialklubber, hvor man så er specialdommer inden for disse racer, selvfølgelig kan og gerne vil, påtage sig bedømmelse af andre racer.
Altså, antallet af tilknyttet specialklubber er derfor ikke nødvendigvis et udtryk for hvor mange forskellige racer den enkelte kan og
vil bedømme, men et udtryk for hvilke specialklubber man har et særligt nært samarbejde med, dvs. møder op på hønsedage,
medlemsmøder m.v.
Derfor bør en ansvarlig udstillingsarrangør sørge for, at de dommere, der er bestilt til en udstilling, så også bliver sat til
at bedømme de racer, hvor dommeren er tilknyttet specialklubben.
Dommere markeret med STJERNE dømmer ikke på nuværende tidspunkt.
Markeringer med fed skrift er dommere der har meldt tilbage på udsendte blanket, med oplysninger til revidering af denne medlemsliste.

Ønskes den nyeste medlemsliste som PDF til udprintning så send en mail til
dommerringen@racefjerkrae.dk

Specialklubber under Danmarks Fjerkræavlerforening for Raceavl.

 

 1 –                 Den Danske Kochin klub

 2 –                 Faverolles klubben

 3 –                 Dansk Wyandot klub

 4 –                 Den Danske Langshan klub

 5 –                 Specialklubben for dværg Wyandotter

 6 –                 Minorka klubben

7 –                 Den Danske Plymouth Rock klub

 8 –                 Sussex klubben

 9 –                 Landsklubben for Orpington

10 –                Den Danske Rhode Islands klub

11 –                Sebright- og Bantam klubben

12 –                Den Brune Italiener klub

13 –                Chabos- og Skæghønseklubben

14 –                Specialklubben for Danske Landhøns

15 –                Spec.kl. for Ancona, Legbar og andre Italiener

16 –                Dansk Kamphønseklub

17 –                Specialklubben “De toppede hønseracer”

18 –                Hamborgerklubben af 1974

19 –                Specialklubben for fodbefjerede dværge

20 –                Welsumerklubben

21 –                Dansk New Hampshire klub

22 –                Specialklubben for Silkehøns

23 –                Barnevelderklubben af 1982

24 –                Brahmaklubben (nedlagt)

25 –                Dansk Gåse-, ande- og  kalkunavlerfore­ning

26 –                Specialklubben for Tyske Dværge

27 –                Specialklubben for Lakenfelder, Vorwerk, Campiner, Brakel, Möwen og Frisenhøns

29 –                Specialklubben for Hollandske Dværge

30 –                Australorps Klubben

31 –                Maranklubben

32 –                Engelske Araucana

JYLLAND

Evan Andersen                29930380
dagny@outlook.dk
Violvej 8, 7860 Spøttrup                                 1 – 5 – 14 – 21 -30

Jens B. Andersen            21127664
Jband222@hotmail.com
Brønddal 7, Lem, 7860 Spøttrup                    2 – 6 – 12 – 14 – 15

Kasper B. Andersen       27210150
Kbirchandersen@gmail.com
Farrevej 139, 8472 Sporup                            5 – 7 – 22

Villy Andersen                22 98 09 62
jetvil@live.dk
Silkeborggade 41, 9900 Frederikshavn           5 – 10

Carsten Blohm               26246157
dcblohm@fiberpost.dk
Kildevænget 1, 8600 Silkeborg                       12 – 13 – 15 – 16

Tage Henriksen              22 25 10 13
getahors@stofanet.dk
Strandkærvej 57, 8700 Horsens                     4 – 16

Søren Hugo Høy             22946301
shh1963@hotmail.com
Palleskærvej 15, 9800 Hjørring                      5 – 11

Teddy Jakobsen              20655254
jakobsen.teddy@gmail.com
Skovvej 61, 8620 Kjellerup                             1 – 6- 7 – 15 – 25

Henning L. Jensen           97 46 44 73
hklund@live.dk
Holstebrovej 104 7560 Hjerm                         10 -14 – 25 – 26

 Kenneth Jensen             25768484
grandahlen@gmail.com
Hostedhøj 6, 6900 Skjern                              2 – 13 – 17 – 21 -23

Kjeld N. Jensen               97 36 40 34
orpingtonhuse@os.dk
Egerisvej 17, Astrup, 6900 Skjern                  7 – 9 – 25

Leif V. Jensen                86103869
leif-henny@youmail.dk
Narviksgade 2, 8200 Århus N                         5 – 13 – 19 – 20

Lejf Jensen                    24240040
villumsens@mail.dk
Gørdingvej 9, 7570 Vemb                              10 – 20 – 21

Mads Kynde Jensen       40973322
madskynde4@gmail.com
Ørnhøjvej 17, Grønbjerg, 6971 Spjald            1 -9 -21-26

Alfred Kirk                      20200913
iakirk@mail.tele.dk
Ljørringvej 31, 7490 Aulum                            6- 8- 25-30-31

Willy Littau                     97 42 23 74
littau@mail.dk
Elkjærvej 13, 7500 Holstebro                         5- 7 – 9 – 29- 31

Morten Lund                  42618585
morten2704@gmail.com
Korningvej 45, 8700 Horsens                         12 – 15 – 19 – 26

Per Hedegaard Moeskjær                                        40 94 51 52
per2804@icloud.com
Koldsøvej 10, Nees, 7570 Vemb                    1 – 9

Christopher Michelsen
 csmichelsen@hotmail.com
Adelsgade 15 B, 03, 9500 Hobro                    1-3-7-9-15

Horst-Andreas Niesobski              24484501
horst.niesobski@gmail.com
Martsvej 22, 9800 Hjørring                                       18 -22- 23

Bent Nielsen                   41415419
skagenlandevej745@get2net.dk
Skagen Landevej 745, 9800 Hjørring              2 – 9- 16 – 29

Peer Greth Nielsen         20843533
ingeborgpeer@gmail.com
Ranumvej 21, Vilsted, 9670 Løgstør               6 – 12 – 14 – 15

Per Alman Nielsen           98 25 93 80
peralman1901@gmail.com
Grønnegade 18, 9362 Gandrup                      5

Alf Olesen                      20451887
depa@mail.tele.dk
Kvindvadvej 14, Sinding, 7400 Herning           7– 25

Peder Pedersen             75 68 56 53
pederp@c.dk
Ravnholtvej 6, Rårup, 7130 Juelsminde          4 – 6 – 11 – 12 -19

Poul H. Schmidt               98 25 43 25
poul.h.schmidt@privat.dk
Ulsted Kærvej 35, 9370 Hals                          13 – 19 – 25

Gunnar Staugaard           74 41 62 37
fam.staugaard@hotmail.com
Lambjergvej 11, 6470 Sydals                         1 – 11 – 18- 19 – 29

Morten Søndergaard      51920752
ms10@mail.dk
Tranumvej 14, 9460 Brovst                            5

Søren H. Thomassen     30300577
shthomassen@gmail.com
Kæret 15, 7400 Herning                                 5 – 14 – 22 – 25

Holger B. Thomsen        98 34 14 78 /22455011
hbthomsen61@gmail.com
Nibevej 431 St. Restrup, 9240 Nibe                5 – 8- 10 – 21 – 29

Erik Vestergård              61753815
Faverolles23@gmail.com
Hørstedvej 23, 7752 Snedsted                       1 – 2 – 5 – 22

Hartvig Øvlisen                20409118
aase-hartvig@outlook.dk
Frederikshaldvej 18, 8300 Odder                    5 -8 – 10 – 21 – 27

Ingvard Aaby                  29248459
lotteaaby@live.dk
Knudsvej 8, 8680 Ry                                                  8 – 20 – 21 – 30

FYN

Jørgen Chr. Hansen       65 37 10 86
jorgen.chr.hansen@hotmail.com
Kogsbøllevej 69, 5871 Frørup                        14 – 15 – 16 – 18 – 19

Bjørn Nyrnberg              23742939
Nyrnberg9@hotmail.com
Vedtoftevej 33, 5620 Glamsbjerg                   5 -8 -16

Lars K. Mortensen           21370479
lkm@nordfynskommune.dk
Møllemarksvej 35, 5400 Bogense                   5 – 18 – 25

SJÆLLAND

Eigil Andersen                50709245
andersen.eigil@mail.dk
Bøstrupvej 14, Bøstrup, 4200 Slagelse           8 – 21 – 25

Jørgen Baagøe                22989230
jorgen.baagoe@gmail.com
Danshøjvej 32, 2500 Valby                            1-9

Lars Moos Hansen         26 23 41 10
larsmoos@hotmail.com
Ditlevshøj 44, Høm, 4100 Ringsted                 3- 5- 9- 21

Patricia Haynes              21925117
patricia@racefjerkrae.dk
Slagelsevej203, 4700 Næstved                      4-8-13-16

Anna From Jensen         29 65 40 06
anna.from@hotmail.com
Kulhusvej 11D, 3630 Jægerspris                    4-13-19-25

Inger Larsen                    50463615
ingerhealer@yahoo.dk
Dragstrup Enghave 40, 3250 Gilleleje             20 – 27

Bjarne Madsen                22 78 22 84
Bjarne.madsen@hotmail.com
Dagmarsgade 18, 4100 Ringsted                   9 – 12 – 15 – 30

Niels Lilholm                40988724
lilholm.niels@gmail.com
Egemosevej 48, 4174 Jystrup Midtsj.             4 – 14 – 19 – 22

Sofus Ludvigsen            24965121
Sofus.ludvigsen@gmail.com
Parmagade 17, 03, tv, 2300 København S      5-11-14

Martin Green Pedersen  539314
martingreenpedersen@yahoo.com
Mosevænget 2, 4891 Toreby L                       5-8-9

Filip Sebastian               58 18 61 63
lofi@mail.dk
Snekkerupvej 7, Flakkebjerg, 4200 Slagelse   14 – 16 – 18

LOLLAND-FALSTER

Frank Jørgensen            54 78 93 14 – 40 84 93 14
f_joergensen@post.cybercity.dk
Østoftegade 49, 4951 Nørreballe                    3 – 5 – 19- 22

BORNHOLM

Verner Olsen                  26332375
nikolajsfar@hotmail.com
Årsballevej 31, 3700 Rønne                           7 – 18 – 25

SVERIGE

Jonas Alvemo                0046-51551215
Jonas_alvemo@yahoo.com
Kølaby, Kvambacken 101, 52026 Trædet       18- 26- 30

Leo Berg
leo@letfab.se
Gjedebergsvægen 61, S-43734 Lihsome        1

Niclas Borgenstiema        0046-51431070
borgenstar@telia.com
Flakeberg Sølltorp 2, S-46794 Græstorp

Britt Börjezon                  0046-730730298
vannakra@live.se
Kalviksvei 9, S- 51131 Ørby Sverige

Gunilla Ottergren             0046 709185352
gunilla_ottergren@hotmail.se
Stenestad 2460, S-26023 Kågerød 25-30

Alex Christensen            0046-32572008
Nittorp92@yahoo.se
Algutstorp, Ljungsäter, S-51 491 Tranemo        18 -26 -30

Mikael Karlsson               0046706087557
dwarfbrahma@hotmail.com
Kælldalen Tvååker 52, S-43278 Tvååker

Christer Sandh                0046703305882
christer@sandhs.se
Stenbacken, S-51 197 Hajom                         17

Erik Nilsen
eriknilsson92@hotmail.com
Sockerbruksvægen 31A, S-24193 Esløv

Bengt Torkelsson             0046-43581095
Bjælka Bygget 1350, S-28692 Ørkelljunga

NORGE

Steinar Bjellås                 0047 9979 9823
steinar@bjellas.no
Nordheim, N 4737 Hornnes                            2

Specielle racer: Faverolles, Welsumer, Jærhøns

Finn Løge Haaland         0047 98843334
finnloge@gmail.com
Søylandsvegen 81, N-4365 Nærbø                 13 – 29
Specielle racer: Orpington, Wyandot, Hollandske dv.

Stig Rune Bore                0047 91307179
stirbore@onlinee.no
sikvalandsvegen 12, N 4342 Undheim
Specielle racer: Antw. Skæghøns, Chabo, Mekdv K.

Tormod Eikland               0047 97081005
tormod.eikland@hotmail.com
Gåslandvegen 149, N 4387 Bergkreim
Specielle racer: New Hampshire, Australorps, Sussex, RIR

Andreas Vorland
andreas.vorland@gmail.com
Sundevegen 539, N 5382 Skogsvåg
Specielle racer: Kochin, Silkehøns, Antw. Skæghøns

Jonas Løvaas Gjerstad    0047 95217707
jlgjerstad@gmail.com
Jegersborgveien 2, N 0758 Oslo
Specielle racer: Barnevelder, Jærhøns, Hollandske dv.

Trond Edvardsen             0047 92666004
tredv@online.no
Solveien 1, N 3115 Tønsberg
Specielle racer: Barnevelder, New Hampshire, Plymouth Rock

Gunnar Nilsen                 0047 91310914
gunnar.nilsen55@gmail.com
Grøvansvegen 55, N-4640 Søgne                  10
Specielle racer: Barnevelder, Australorps, Italiener

Odd Wilson                     0047 97059413
anneoddwilsom@gmail.com
Hagatjernveien 245, N 3050 Mjøndalen
Specielle racer: Australorps, New Hampshire, Orpington

Kjetil Uri                          0047 41431483
kjuri@online.no
Døvindssida 280, N 6210 Valldal
Specielle racer: Hollandske dv., Wyandotter, Smålensgæs

Geir Larsen                     0047 95936637
rita-larsen@live.no
Trøyborgveien 81, N 4560 Vanse
Specielle racer: Italiener, MeDVK, Malayer