Medlemsliste

DOMMERRINGENS MEDLEMSLISTE 2020
(Revideret januar 2020)

De enkelte dommeres tilhørsforhold til specialklubberne er revideret af Dommerringen, i samarbejde med specialklubberne august 2019.
Som vedtaget på DR’s generalforsamling skal ske hvert 3. år.
Bemærk, at en dommer der måske ”kun” er tilknyttet en eller to specialklubber, hvor man så er specialdommer inden for disse racer, selvfølgelig kan og gerne vil, påtage sig bedømmelse af andre racer.
Altså, antallet af tilknyttet specialklubber er derfor ikke nødvendigvis et udtryk for hvor mange forskellige racer den enkelte kan og
vil bedømme, men et udtryk for hvilke specialklubber man har et særligt nært samarbejde med, dvs. møder op på hønsedage,
medlemsmøder m.v.
Derfor bør en ansvarlig udstillingsarrangør sørge for, at de dommere, der er bestilt til en udstilling, så også bliver sat til
at bedømme de racer, hvor dommeren er tilknyttet specialklubben.
Dommere markeret med STJERNE dømmer ikke på nuværende tidspunkt.
Markeringer med fed skrift er dommere der har meldt tilbage på udsendte blanket, med oplysninger til revidering af denne medlemsliste.

Ønskes den nyeste medlemsliste som PDF til udprintning så send en mail til
dommerringen@racefjerkrae.dk

Specialklubber under Danmarks Fjerkræavlerforening for Raceavl.

 

 1 –                 Den Danske Kochin klub

 2 –                 Faverolles klubben

 3 –                 Dansk Wyandot klub

 4 –                 Den Danske Langshan klub

 5 –                 Specialklubben for dværg Wyandotter

 6 –                 Minorka klubben

7 –                 Den Danske Plymouth Rock klub

 8 –                 Sussex klubben

 9 –                 Landsklubben for Orpington

10 –                Den Danske Rhode Islands klub

11 –                Sebright- og Bantam klubben

12 –                Den Brune Italiener klub

13 –                Chabos- og Skæghønseklubben

14 –                Specialklubben for Danske Landhøns

15 –                Spec.kl. for Ancona, Legbar og andre Italiener

16 –                Dansk Kamphønseklub

17 –                Specialklubben “De toppede hønseracer”

18 –                Hamborgerklubben af 1974

19 –                Specialklubben for fodbefjerede dværge

20 –                Welsumerklubben

21 –                Dansk New Hampshire klub

22 –                Specialklubben for Silkehøns

23 –                Barnevelderklubben af 1982

24 –                Brahmaklubben (nedlagt)

25 –                Dansk Gåse-, ande- og  kalkunavlerfore­ning

26 –                Specialklubben for Tyske Dværge

27 –                Specialklubben for Lakenfelder, Vorwerk, Campiner, Brakel, Möwen og Frisenhøns

29 –                Specialklubben for Hollandske Dværge

30 –                Australorps Klubben

31 –                Maranklubben

32 –                Engelske Araucana

JYLLAND
Evan Andersen 29930380
dagny@outlook.dk
Violvej 8, 7860 Spøttrup                                                  1 – 5 – 14 – 21 -30

Jens B. Andersen 21127664
Jband222@hotmail.com
Brønddal 7, Lem, 7860 Spøttrup                             2 – 6 – 12 – 14 – 15

Kasper B. Andersen 27210150
Kbirchandersen@gmail.com
Farrevej 139, 8472 Sporup                                                 5 – 7 – 22

Carsten Blohm 26246157
dcblohm@fiberpost.dk
Kildevænget 1, 8600 Silkeborg                                             12 – 13 – 15 – 16

Tage Henriksen 22 25 10 13
getahors@stofanet.dk
Strandkærvej 57, 8700 Horsens                                                 4 – 16

Søren Hugo Høy 22946301
shh1963@hotmail.com
Palleskærvej 15, 9800 Hjørring                                                 5 – 11

Teddy Jakobsen 20655254
jakobsen.teddy@gmail.com
Skovvej 61, 8620 Kjellerup                                                            1 – 6- 7 – 15 – 25

Henning L. Jensen 97 46 44 73
hklund@live.dk
Holstebrovej 104 7560 Hjerm                                                    10 -14 – 25 – 26

Jørgen Jensen 75 76 32 75
joanogjoergen@gmail.com
Åvej 6, Åstruplund, 8740 Brædstrup                                                 *

Kenneth Jensen 25768484
gaasepigen@c.dk
Hostedhøj 6, 6900 Skjern                                                           2 – 13 – 17 – 21 -23

Kjeld N. Jensen 97 36 40 34
orpingtonhuse@os.dk
Egerisvej 17, Astrup, 6900 Skjern                                                 7 – 9 – 25

Leif V. Jensen 86103869
leif-henny@youmail.dk
Narviksgade 2, 8200 Århus N                                                 5 – 13 – 19 – 20

Lejf Jensen 24240040
villumsens@mail.dk
Gørdingvej 9, 7570 Vemb                                                 10 – 20 – 21

Mads Kynde Jensen 40973322
Kynde.berger@mvb.net
Ørnhøjvej 17, Grønbjerg, 6971 Spjald                                                 1 -9 -21-26

Alfred Kirk 20200913
iakirk@mail.tele.dk
Ljørringvej 31, 7490 Aulum                                                 6- 8- 25-30-31

Willy Littau 97 42 23 74
littau@mail.dk
Elkjærvej 13, 7500 Holstebro                                                 5- 7 – 9 – 29- 31

Morten Lund 42618585
morten2704@gmail.com
Korningvej 45, 8700 Horsens                                                 12 – 15 – 19 – 26

Per Hedegaard Moeskjær 40 94 51 52
loneper@live.dk
Koldsøvej 10, Nees, 7570 Vemb                                                 1 – 9

Christopher Michelsen
csmichelsen@hotmail.com
Bernhart Jensens Boulevard 95 2.10, 8000 Aarhus C                         1-3-7-9-15

Horst Niesobski 24484501
hniesobski@tdcadsl.dk
Langesund 7, Vonsild,6000 Kolding                                                 18 -22- 23

Bent Nielsen 41415419
skagenlandevej745@get2net.dk
Skagen Landevej 745, 9800 Hjørring                                                 2 – 9- 16 – 29

Peer Greth Nielsen 20843533
ingeborgpeer@gmail.com
Ranumvej 21, Vilsted, 9670 Løgstør                                                 6 – 12 – 14 – 15

Per Alman Nielsen 98 25 93 80
peralman1901@gmail.com
Grønnegade 18, 9362 Gandrup                                                                         5

Alf Olesen 20451887
depa@mail.tele.dk
Kvindvadvej 14, Sinding, 7400 Herning                         7– 25

Bjarne H. Pedersen 61681645
bjarne@madshartmann.biz
Toftevænget 25, Vonsild, 6000 Kolding                         2- 3-18 – 22

Peder Pedersen 75 68 56 53
pederp@c.dk
Ravnholtvej 6, Rårup, 7130 Juelsminde                         4 – 6 – 11 – 12 -19

Poul H. Schmidt 98 25 43 25
poul.h.schmidt@privat.dk
Ulsted Kærvej 35, 9370 Hals                                                 13 – 19 – 25

Gunnar Staugaard 74 41 62 37
fam.staugaard@hotmail.com
Lambjergvej 11, 6470 Sydals                                                 1 – 11 – 18- 19 – 29

Morten Søndergaard 51920752
ms10@mail.dk
Tranumvej 14, 9460 Brovst                                                 5

Bo Sørensen 28565940
Horstedvej 235, 7100 Vejle                                                 1 – 14 – 18 – 26

Kjeld Sørensen 86 53 12 91
Kannevej 6, 8355 Solbjerg                                                 3 – 12 – 15 – 21-26

Søren H. Thomassen 30300577
shthomassen@gmail.com
Kæret 15, 7400 Herning                                                                         5 – 14 – 22 – 25

Holger B. Thomsen 98 34 14 78 /22455011
hbthomsen61@gmail.com
Nibevej 431 St. Restrup, 9240 Nibe                                                 5 – 8- 10 – 21 – 29

Erik Vestergård 61753815
Faverolles23@gmail.com
Hørstedvej 23, 7752 Snedsted                                                 1 – 2 – 5 – 22

Hartvig Øvlisen 20409118
aase-hartvig@outlook.dk
Frederikshaldvej 18, 8300 Odder                                                 5 -8 – 10 – 21 – 27

Ingvard Aaby 29248459
lotteaaby@live.dk
Knudsvej 8, 8680 Ry                                                                         8 – 20 – 21 – 30

FYN

Jørgen Chr. Hansen 65 37 10 86
jorgen.chr.hansen@hotmail.com
Kogsbøllevej 69, 5871 Frørup                                                 14 – 15 – 16 – 18 – 19

Bjørn Nyrnberg 23742939
Nyrnberg9@hotmail.com
Vedtoftevej 33, 5620 Glamsbjerg                                                 5 -8 -16

Lars K. Mortensen 21370479
lkm@nordfynskommune.dk
Møllemarksvej 35, 5400 Bogense                                                 5 – 18 – 25

Martin Green Pedersen 539314
martingreenpedersen@yahoo.com
Falen 15 4.th. 5000 Odense C                                                 5-8-9

SJÆLLAND

Eigil Andersen 50709245
andersen.eigil@mail.dk
Bøstrupvej 14, Bøstrup, 4200 Slagelse                                                 8 – 21 – 25

Jørgen Baagøe 22989230
jorgen.baagoe@gmail.com
Danshøjvej 32, 2500 Valby                                                               1-9

Lars Moos Hansen 26 23 41 10
larsmoos@hotmail.com
Ditlevshøj 44, Høm, 4100 Ringsted                                                 3- 5- 9- 21

Patricia Haynes 21925117
patricia@racefjerkrae.dk
Slagelsevej203, 4700 Næstved                                                 4-8-13-16

Anna From Jensen 29 65 40 06
anna.from@hotmail.com
Kulhusvej 11D, 3630 Jægerspris                                                 4-13-19-25

Vagner Kjeldsen 46 18 50 86
Lille Havdrupvej 12, 4622 Havdrup                                                 3 – 12 – 15

Inger Larsen 50463615
ingerhealer@yahoo.dk
Dragstrup Enghave 40, 3250 Gilleleje                                                 20 – 27

Bjarne Madsen 22 78 22 84
Bmadsen396@gmail.com
Dagmarsgade 18, 4100 Ringsted                                                 9 – 12 – 15 – 30

Niels Lilholm 40 98 87 24
lilholm.niels@gmail.com
Egemosevej 48, 4174 Jystrup Midtsj.                                         4 – 14 – 19 – 22

Sofus Ludvigsen 24965121
Sofus.ludvigsen@gmail.com
Hybenvej 22, 4700 Næstved                                                        5-11-14

Filip Sebastian 58 18 61 63
lofi@mail.dk
Snekkerupvej 7, Flakkebjerg, 4200 Slagelse                         14 – 16 – 18

LOLLAND-FALSTER

Frank Jørgensen 54 78 93 14 – 40 84 93 14
f_joergensen@cybercity.dk
Østoftegade 49, 4951 Nørreballe                                                3 – 5 – 19- 22

BORNHOLM

Verner Olsen 26332375
nikolajsfar@hotmail.com
Årsballevej 31, 3700 Rønne                         7 – 18 – 25

SVERIGE

Jonas Alvemo 0046-51551215
Jonas_alvemo@yahoo.com
Kølaby, Kvambacken 101, 52026 Trædet                         18- 26- 30

Leo Berg
leo@letfab.se
Gjedebergsvægen 61, S-43734 Lihsome 1

Niclas Borgenstiema 0046-51431070
borgenstar@telia.com
Flakeberg Sølltorp 2, S-46794 Græstorp

Britt Börjezon 0046-730730298
vannakra@live.se
Kalviksvei 9, S- 51131 Ørby Sverige

Gunilla Ottergren 0046 709185352
gunilla_ottergren@hotmail.se
Stenestad 2460, S-26023 Kågerød 25-30

Alex Christensen 0046-32572008
Nittorp92@yahoo.se
Algutstorp, Ljungsäter, S-51 491 Tranemo                         18 -26 -30

Mikael Karlsson 0046706087557
dwarfbrahma@hotmail.com
Kælldalen Tvååker 52, S-43278 Tvååker

Christer Sandh 0046703305882
christer@sandhs.se
Stenbacken, S-51 197 Hajom 17

Erik Nilsen
eriknilsson92@hotmail.com
Sockerbruksvægen 31A, S-24193 Esløv

Bengt Torkelsson 0046-43581095
Bjælka Bygget 1350, S-28692 Ørkelljunga
NORGE

Finn Løge Haaland 0047 98843334
finnloge@gmail.com
Søylandsvegen 81, N-4365 Nærbø                         13 – 29

Steinar Bjellås
steinar@bjellas.no
Nordheim, N 4737 Hornnes                                     2

Gunnar Nilsen
gunnar.nilsen55@gmail.com
Grøvansvegen 55, N-4640 Søgne                         10